Петър Хубчев затвори устата на критиците си

Да, Петър Хубчев успя! Левски успя! След 9 годишна пауза успя да донесе победа на „сините“ в Европа като гост. Припомняме на нашите читатели, че последният гол за столетниците на чужд терен бе вакаран преди 7 години от Базил Де Карвальо в Сараево, при загубата на Левски с 1:3. При последните си 5 гостувания „сините“ нямат отбелязан гол. Победата за левскарите дойде снощи в Словакия като гост на коравия тим Ружомберок с категоричното 0:2. За да сме напълно откровени, каквито винаги сме били в нашата медия, трябва да кажем, че една голяма част от привържениците на „сините“ бяха категорично против назначението на Петър Хубчев начело на най-обичания клуб в България. Предричаха му пълен провал на „Герена“, но снощи немският възпитаник затвори устата на критиците си по един категоричен начин, като изнесе лекция по футбол на словаците, от която лекция можеха да си водят бележки дори треньори като Моуриньо. Левски започна мача без типичен централен нападател. Хубчев предпочете диригентската палка в състава да размахва Давиде Мариани и той определено не го подведе.

След цял ден проливен дъжд в Словакия на мокрия терен на стадион „Под Чебратьом“ двубоят започна с по-активна игра на домакините. В 14-ата минута гол на „оранжевите“ беше отменен поради засада. Костадинов прати топката в мрежата на Миятович, но попадението не беше зачетено, а атаката Ружомберок дойде след грешка на новото пълнение в редиците на вековниците Янис Каргас. Гъркът като цяло игра на доста високо ниво, но трябва да отбележим, че си изпроси доста лековат жълт картон много рано в срещата и това можеше да коства много на отбора.  Като цяло възпитаниците на Петър Хубчев получиха цели 5жълти картона. През следващите минути последва един далечен изстрел в ръцете на Миятович. В този период играчите на Хубчев трудно задържаха топката и не успяваха да организират опасна атака. Такач получи жълт картон за груб фаул в 35-ата минута, а минута по-късно Давиде Мариани даде аванс на българите. Швейцарецът вкара красив гол с глава, след като засече отлично центриране на Живко Миланов.

Това, което дълго време феновете чакаха бе дългоочакваното пробуждане на Паулиньо, който след една контузия не успяваше дълго време да намери себе си. Е, това се случи снощи, когато той демонстрира високата си класа и непрекъснато тормозеше противниковата отбрана. Паулиньо отигра едно от най-добрите голови положения, изработено от него изключително егоистично и Левски пропусна уникална възможност да изведе Левски до 0:2. Бразилецът надбяга защитата на „оранжевите“, но изненадващо не подаде на Иванов, който го чакаше фронтално срещу вратата. Крилото се забави и пусна към Тиам, който стреля над гредата от 18 метра, това предизвика бурна реакция на щаба на“сините“, които скочиха заради грешното решение на бразилеца. В 51-ата минута обаче Паулиньо хвърли феновете на Левски в екстаз. Светкавична контраатака матира словаците, след като Станислав Иванов намери кариоката, който се пребори с бранител, преодоля технично вратаря и вкара за 0:2. бразилеца.

Щастливият бразилец и всичките му съотборници отидоха да празнуват пред своите фенове, които не спираха да подкрепят своите. Голмайсторът получи жълт картон, а след него такъв си изпроси и капитанът Миланов. Двата гола преднина дадоха сериозно самочувствие на играчите на Хубчев, които бяха господари на терена в следващите двайсет минути. Попадение на Иванов беше отменено поради засада. Футболистите в синьо разиграваха топката с цел да не дават възможност на домакините да играят с нея и да се върнат в мача и успяха! Нова страхотна атака на Станислав Иванов изведе Мариани сам срещу вратаря Крайчирик, който обаче спаси вратата си от трети гол, а също така попречи на българите да си гарантират класирането в следващия кръг. В 86-ата минута домакините пропуснаха най-чистото си положение, след като резервата Хашек стреля над гредата от няколко метра. Той получи подаване от Новотни, а Каргас допусна поредна грешка, която можеше да коства скъпо на „сините“.

Трябва да се отбележи още нещо много важно за този мач. Левски имаше своя дванадесети играч в Словакия. Този играч бе великата публика на „сините“, които създадоха невероятна атмосфера на стадиона, пропътували стотици километри, за да подкрепят любимия отбор, а възпитаниците на Петър Хубчев се радваха на мощна подкрепа през целия мач, което ги караше да се чувстват като у дома си и допълнително ги мотивираше. Забеляза се и още нещо, което е важно и си струва да бъде отбелязано. Различните фракции на „сините“ фенове този път бяха в един сектор и се видя обединение. За пореден път можем да кажем „Шапки долу пред великата „синя“ публика“!