Когато всички отписваха Левски

На националния празник на България най-старото столично дерби завърши с пореден успех за Левски. „Сините“ постигнаха категорична победа с 0:3 срещу Славия и запазиха разликата от 5 точки до лидерите от Лудогорец преди голямото дерби с тях следващия кръг.

В титулярния състав на Левски имаше само една промяна в сравнение с предишните три двубоя. Младият французин Луи Нганиони замени на левия фланг наказания капитан Горанов. А с капитанската лента Ники Михайлов изведе отбора. Централната двойка в защита бяха Яблонски и Рейш, а отдясно Цветкович. В средата на терена Тиам и Райнов оперираха, а пред тях Паулиньо, Кабрал и Мариани създаваха опасностите за защитата на Славия. На върха на атаката отново застана голмайсторът на първенството Слави Костов. Двубоят започна двуостро. Още В 3-та минута символичните домакини в бяло пробиха опасно през зоната на Цветкович, но сигурна намеса на Рейш предотврати опасно голово положение. Веднага в ответната атака Левски откри резултата, чрез Костов. Централните защитници на Славия не успяха да изчистят топката след центриране на Мариани и Кабрал успя да намери синия нападател на два метра пред опразнената врата.

След това попадение славистите продължиха да са по-активни и да владеят повече топката до средата на полувремето. Опитваха пробиви предимно по левия си фланг на нападението, през зоната на Цветкович и Кабрал. В 13-та минута от Славия имаха претенции за дузпа, след като Рейш изби топката на нападателя им Чончуков, но закачи и крака му. Съдията прецени, че този контакт не заслужава отсъждане на наказателен удар. Така се стигна до 19-та минута, в която Паулиньо нахлу в полето на белите и стреля в близкия ъгъл на вратаря, но гредата попречи за отбелязването на втори гол. До това положение се стигна след прецизен далечен пас от Кабрал. В 40-та минута обаче нищо не спря силния удар на Кабрал по земя от границата на наказателното поле. Резултатът стана 0:2 в полза Левски. Така и завърши полувремето. Втората част започна с много по-бърза и комбинативна игра от сините. Със скорост и опасни пробиви се отличи Паулиньо, който напомни за формата си от миналата пролет. Бразилецът и Мариани бяха основните действащи лица в предни позиции. Именно швейцарският халф покачи резултата на 0:3 в 55-та минута след страхотен изстрел по диагонал от 25 метра. Топката се оказа неспасяема за вратаря на „белите“ и след удар в страничната греда се озова в мрежата. Две минути по-късно Паулиньо преодоля на скорост няколко противници и подаде на Костов, който също технично се освободи от още двама в бяло, но ударът му беше париран от вратаря Стериакис. След само още две минути сините организираха нова опасна атака, но този път по десния си фланг. Тя беше изградена след няколко бързи двойни подавания между играчите на Левски. При последната комбинация Цветкович бе намерен от Мариани в наказателното поле на Славия и единственият начин да бъде спрян бе с нарушение. Последва заслужена дузпа, която Паулиньо не успя да реализира. Ударът на крилото бе избит от вратаря.

До края на срещата се стигна само до една по-сериозна опасност. Тя дойде в 64-та минута. Тогава Ники Михайлов плонжира и изби опасен удар от пряк свободен. Капитанът на Левски в този мач се отличи с още едно сигурно спасяване на далечен изстрел още през първото полувреме, а намесите му за висока топка бяха все така стабилни, както и в другите му мачове. След 78-та минута в състава на „сините“ бяха направени и три смени за запазване на някои от основните играчи. Мариани, Кабрал и Тиам напуснаха, като бяха заменени съответно от Белмонт, Станислав Иванов и Илия Юруков. В последната минута на продължението Паулиньо изработи втори жълт картон на Станисавлевич от Славия, което автоматично доведе до заслужен червен картон. От Левски единствено жълт картон бе показан именно на бразилеца. За отбелязване в този двубой е стабилната игра на Луи Нганиони, който замести подобаващо Горанов.

Така Левски записа трета поредна победа и то с чиста мрежа. Вкараните три попадения качиха отбора и на първото място по отбелязани голове. „Сините“ вече са еднолични лидери по този показател с 47 гола. С два по-малко са Лудогорец. Двубоят между тези два отбора следващия уикенд се явява и сблъсък на двете най-резултатни атаки в България, а на „Герена“ се очаква „син“ ад! Остава да видим.