За изненадващите решения на Дерменджиев срещу Верея и болезнената истина, която трябва да се казва

Редовният сезон завърши с очаквана победа за Левски като гост на последния в класирането Верея. Резултатът е малко изненадващ и не отговаря на случилото се на терена – 3:4. Играчите на Левски диктуваха събитията и играта през цялото време, създавайки над 20 голови положения и с владение на топката от около 70%. С отлични спасявания за пореден път се отличи вратаря на Верея, който спаси отбора си от разгром. Треньорът Георги Дерменджиев изненада всички с избора си на състав и най-вече в отбрана, където очаквано започна Живко Миланов, но не на мястото на десния бек Милош Цветкович, който се представя много неубедително, а в центъра на защитата като партньор на Нуно Рейш. Отляво отново стартира капитанът Горанов. Липсата на титуляра Яблонски бе обяснена със здравословен проблем, но може да имат влияние и натрупаните картони, а със сигурност е много по-необходим за плейофите. На вратата Ники Михайлов се очакваше да има лесен мач, но не му помогнаха особено бранителите пред него, които не бяха на необходимото ниво и направиха сериозни грешки, които доведоха до 3 попадения във вратата на Левски. В центъра на терена до Райнов започна изненадващо Мариани, който от началото на сезона се представя на много добро ниво като плеймейкър. Очакваше се юношата Юруков да бъде на този пост, а не швейцарецът. В предни позиции зад голмайстора на Левски и първенството Костов започнаха Паулиньо, Кабрал и Буш. Имаше индикации през седмицата, че неубедителният холандец ще бъде оставен на пейката за сметка на казахстанската надежда Сейдахмет. В крайна сметка очевидно Дерменджиев реши и в този двубой да заложи на обичайните заподозрени и опитни играчи , макар и с променени позиции, а не да даде шанс за изява на някои от резервите. Все пак той е треньорът и следва свой план за провеждане на мачовете. Със сигурност отлично знае и че вдигането на нивото на играчите и засилване на конкуренцията се създава с ротиране на състава. Той сам заяви на няколко пъти , че иска и ще дава шанс и на по-младите играчи. Това вероятно ще го видим да се случва в плейофната фаза. Самият мач се проведе изцяло в половината на домакините. Левски опитваше пробиви по двата фланга, както и с изстрели от средно и далечно разстояние. Още до 26-та минута „сините“ можеха да водят с няколко гола, но с пропуски се отличи най-вече Костов , който от чисти позиции или не успяваше да уцели топката, или ударите му бяха блокирани и избивани.
Голът все пак падна, отбелязан от дузпа от Мариани в 26-та минута. Наказателният удар бе изработен от Буш. Само три минути по-късно Нуно Рейш при опит да изчисти с крак центриране отляво на вратата си отбеляза автогол. Топката коварно прехвърли Ники Михайлов. До края на полувремето левскарите продължиха да атакуват и заслужено стигнаха до нови два гола. Първо Буш се разписа в 33 минута отблизо след разбъркване в наказателното поле на Верея, а в 38 минута Костов разстреля вратаря от 12-13 метра след отличен пробив на Живко Миланов. Така полувремето завърши при резултат 1:3. Второто продължи в същото темпо с непрестанни атаки на Левски, но в 56 минута защитата им беше надиграна от единствения нападател на Верея Лола. Той беше изведен с дълъг пас пред наказателното поле на гостите и с елементарно движение си освободи коридор за изстрел по диагонал от 15 метра, намирайки далечния ъгъл на вратата. Левскарите веднага тръгнаха в атаки отново. В 66-та минута Костов се разписа отблизо след намеса на вратаря на Верея, отразил силен удар на Буш, но попадението беше отменено заради засада. Две минути по-късно Мариани стреля опасно от пряк свободен удар, топката беше избита трудно от стража на домакините. До нея стигна пръв Божинов, който само минута по-рано се появи на терена на мястото на Костов и стреля , но топката се отклони от ръката на Гвазава. Заслужено бе отсъдена втора дузпа, а провинилият се играч получи втори жълт картон и респективно червен. Зад топката застана този път Божинов и с лекота покачи на 2:4.
Чистите положения намаляха, като сериозен пропуск направи само Мариани в 83 минута. Така се стигна до продължението на мача, в което домакините се добраха до корнер. След късото му изпълнение се стигна до опасен удар, спасен от Ники Михайлов, но защитниците на Левски не се ориентираха бързо след отбитата топка и позволиха на Станчев да вкара от 4 метра в 93 минута за крайното 3:4. Резултатът, както отбелязахме вече, не е закономерен, като Левски можеха спокойно да повторят онова 7:0 от есента, но главно заради защитната формация и очевидна липса на концентрация, домакините отбелязаха изненадващо 3 попадения. Със сигурност няма да видим тази отбрана на “ Сините “ втори път в действие и хубавото е, че направените грешки станаха именно срещу Верея и не бяха фатални за крайния изход на срещата. Трябва да отбележим и че все пак видяхме дори и за малко двете нови попълнения в игра – Сейдахмет на мястото на Кабрал и Унтонджи на мястото на Рейш. Младият казахстанец не получи много топки, за да се изяви, но направи добро впечатление с техниката си и владеенето на топката, докато френският централен защитник игра едва около 10 минути. И така редовният дял на първенството завърши с успех. Сега следват 2 седмици пауза преди започването на тежките плейофни битки. През това време Георги Дерменджиев ще има за вършене много работа.