Играчите на Левски правят всичко възможно да…изгонят публиката от стадиона

Битката в Първата шестица започна този уикенд. Още в първите два двубоя се видя, че този път може би ще има феърплей и претендентите за медалите няма да губят точки само в директните сблъсъци помежду си. Лудогорец не преодоля стената, изградена от Берое и завърши 0:0, а в София преименуваният отбор от Ловеч едва се добра до успех с 1:0 срещу Черно море след гол от дузпа в края. Остана да се изиграе и мачът на Герена между Левски и Ботев Пловдив. Въпреки традицията „сините“ да печелят вече 21 поредни домакински мача срещу “ канарчетата „, двубоят се очакваше да е много тежък, тъй като пловдивчани цял сезон играят убедително и са единственият отбор без загуба от началото на годината. Георги Дерменджиев започна двубоя с една изненада в стартовия състав. Като титуляр по десния фланг на нападението започна младата надежда на Казахстан Сейдахмет или наричан още Еркош. В последствие той се оказа и единственият светъл лъч в мача. На вратата започна Ники Михайлов, а защитата беше сформирана от твърдите титуляри Яблонски и Рейш в центъра, и Горанов вляво. Очаквано вдясно стартира Живко Миланов, който дори изведе Левски с капитанската лента.
 Това беше загатнато още преди месец от Дерменджиев, че ще има промяна, когато всички футболисти се възстановят от контузии. В центъра на халфовата линия си партнираха отново Мариани и Райнов в отсъствието на Тиам. На левия фланг започна Паулиньо, а зад голмайстора на Левски и първенството Костов трябваше да помага Божинов. Двубоят започна пред само около 5000 привърженици по трибуните. През целия мач играта беше нервна и с твърди влизания при всяко единоборство , особено от гостите, които се опитваха по всякакъв начин да накъсват играта. Левски владееше много повече топката, опитвайки се да организира атаки предимно през фланговете си. До около 30-та минута домакините създадоха едва 2 положения, но те бяха пропилени от Еркош и Мариани. В 4-та минута младокът засече от въздуха от малък ъгъл топката, но тя премина встрани. В 10-та минута пък Мариани стреля от петнайсетина метра, но отново без успех. 3 минути по-късно Яблонски направи груба грешка при изнасянето на топката и се принуди да извърши нарушение, за което получи поредния си жълт картон. Твърдите влизания и нервни отигравания продължиха до 34-та минута, когато след поредно добро центриране на Миланов, Паулиньо се опита да свали топката в наказателното за Костов, но тя се отби от тялото на Филипов. Съдията прецени, че е имало удар в ръката на защитника на Ботев и отсъди дузпа, която беше реализирана по категоричен начин от Мариани. След гола играта не се промени.
Левски се мъчеше да стигне до вратата на гостите, които от своя страна разчитаха само на контраатаки, за щастие несполучливи. В 38-та минута Рейш получи картон за оспорване на съдийско решение. В 42-та минута пък зрителите станаха свидетели на най-красивия момент в мача. След отбита топка от защитата на Ботев Еркош я засече от воле от 20 метра. Само брилянтната намеса на вратаря Кайзер спаси гостите от втори гол. Така завърши и полувремето. Втората част започна с принудителна смяна в синия отбор. Буш замени получилия нова контузия Божинов. В 47-та минута гостите създадоха първата си и единствена опасност пред Ники Михайлов. Отбраната на Левски не успя на два пъти да изчисти топката от наказателното си поле и тя стигна до централния защитник на Ботев Кристиян Димитров, който от воле от границата на наказателното поле препарира синия страж и изравни резултата незаслужено. Само 2 минути по-късно капитанът на пловдивчани и юноша на Левски Лъчо Балтанов извърши много грубо нарушение срещу Паулиньо, за което получи закономерен втори жълт картон и респективно червен. След тази ситуация от Ботев „паркираха“ жълто-черен автобус пред наказателното си поле и продължиха с грубите нарушения, целейки да разбият всеки опит на Левски за атака. Странно защо и съдията спря да отсъжда явни фаулове в радиус от 30 метра от вратата на гостите, като дори не отсъди два очевидни корнера в кратък период. Това изнерви допълнително левскарите , което доведе до нови жълти картони за сините за оспорване на отсъждания. Получиха ги Паулиньо, Горанов и Буш до края на мача. Въпреки безидейната си игра Левски стигнаха до няколко възможности за отбелязване на гол. В 64-та минута Горанов центрира и от близо Еркош засече с глава. Топката мина на сантиметри от страничния стълб. В 71-та минута пък Паулиньо не се възползва максимално от неубедително изчистване на Кайзер и стреля над вратата от 7-8 метра. За последните 15 минути от двубоя в игра се появиха Вашчук и Кабрал, съответно на местата на Еркош и изнервения Мариани. Двамата нови не успяха с нищо положително да помогнат на отбора. В заключителните минути Левски се опита да измъкне победата, но първо Костов се размина с топката на 3 метра пред вратата в 88-та минута, а Паулиньо с плонж в 93-та не намери отново рамката зад Кайзер. Така мачът завърши 1:1, с владеене на топката от Левски, малко създадени чисти положения, но пропуснати с лекота и само с една възможност за гостите, която им беше достатъчна. Единствен с по-висока оценка трябва да се отличи 19-годишният Сейдахмет, който показа как трябва да изглежда един юноша, готов за пробив в мъжкия футбол. Рядко играеха с него съотборниците му, но показа отлична комбинативност и пласиране в наказателното поле. Прилично представяне имаше Паулиньо, но показа отново неумението си да реализира от чисти позиции.
Грубите влизания срещу него също попречиха на ефективността му. Мариани пък тотално се загуби в ролята си на опорен халф. Хубавото е, че от следващия мач се завръща безценният Тиам, а швейцарецът ще може да застане на любимата си позиция зад нападателя, където Божинов и Буш се провалиха тотално. Костов пък беше напълно обезличен от пловдивчани. От защитниците Миланов и Рейш бяха с епизодични добри прояви, докато Яблонски и Горанов разочароваха за пореден път. Равенството не прилягаше за краен изход, но неубедителната игра на Левски в атака доведе до това 1:1. Малка утеха е, че традицията, завещана от Славиша Стоянович, „сините“ да губят всеки път след пауза в първенството, се наруши. Но се наруши и друга, много по-важна традиция – след 21 поредни победи на Герена срещу Ботев Пловдив „канарчетата“ измъкнаха точка. Следващият кръг е изключително важен, тъй като при успех във Варна срещу силния домакин Черно море, Левски със сигурност ще скъси дистанцията до поне един от лидерите Лудогорец или цска-софия, които ще имат пряк сблъсък в Разград.