Морето се разби в синята стена

Левски гостуваше на силния отбор на Черно море, които по време на редовния сезон успяха да ги победят във Варна, да измъкнат равен в София и да ги отстранят след дузпи за Купата на България. „Моряците“ бяха и в серия от 8 поредни домакински мача без загуба, побеждавайки и другите два отбора, замесени в борбата за титлата. Лудогорец и цска-София дори не успяха да отбележат гол във Варна. Домакините претърпяха загуба след дузпи през седмицата в Пловдив от Ботев за Купата на България. Това отпадане от турнира означава само едно за Черно море – трябва да хвърлят всички сили в първенството, за да се преборят за място в Лига Европа. Левски пък се нуждаеха от задължителна победа, за да останат близко до върха. Отборът на народа гостува във Варна в много променен състав, заради наказани Мариани и Паулиньо, както и освободени от първия отбор трио чужденци – Яблонски, Цветкович и Кабрал. Това принуди треньора Дерменджиев най-накрая да прояви смелост и да даде шанс на позабравени и пренебрегвани до момента играчи. Вратар започна Ники Михайлов, а капитанът Миланов предвождаше защитната четворка, като десен бек. Вляво стартира Нганиони , а централна двойка бяха Рейш и французинът Унтонджи, който направи дебют като титуляр. Пред тях се завърна след наказание Тиам, партнирайки си с Райнов. Най-сериозните промени бяха очаквано в предни позиции, където единствено сигурен е Слави Костов на върха на атаката. Зад него триото атакуващи халфове започнаха Горанов вляво, юношата Стаси Иванов вдясно и Вашчук в средата. Трябва да се отбележи, че в стартовите единадесет започнаха 6-ма българи, което не се е случвало в последните години. Позицията на доскорошния капитан Горанов не му е непозната. До преди няколко години Гури играеше именно като ляво крило. Неубедителните игри на Божинов и Буш пък бяха предпоставка шанс да бъде даден на 19-годишния „син“ талант Стаси Иванов, а Вашчук най-накрая имаше възможност да играе като атакуващ централен халф, а не на крилото. Очевидно в този стартов състав на Левски няма нито един играч, който да може да задържи топката и да измисли нещо креативно. Затова беше нормално да се очаква по-прибрана игра, опити за бързи контраатаки и много здрави единоборства. Така и започна двубоят, ръководен от съдията Владимир Вълков, който не за първи път се превърна във водеща фигура.

Още в първите минути на мача двата отбора започнаха агресивно, като домакините опитаха да наложат преса и директни атаки, които се разбиваха в синята защита. В 16-та минута обаче бяха изненадани от Слави Костов, който нахлу опасно в наказателното им поле и от 6 метра вкара много хитро и умело в близкия ъгъл на вратаря на Черно море. Атаката беше изработена след хубава комбинация между Горанов и Нганиони, който асистира на „синия“ голмайстор. Това се оказа и единственият точен удар и за двата отбора в мача. А оттук насетне главен герой стана главният съдия Вълков, който не позволяваше на Левски да отнема топката или да я задържа в свое владение. На няколко пъти бяха подминати нарушения срещу Тиам и Живко Миланов при опити за организиране на атаки, а не веднъж имаше удари с лакти в областта на главата и в гръб срещу Костов и Вашчук при единоборства за висока топка. В 30-та минута при центриране в полето на Черно море вратарят им Дюлгеров не разчете излизането си и вместо топката боксира главата на Унтонджи. Нарушение в нападение не бе отсъдено! За щастие след 3-4 минути французинът се съвзе от тежкия удар и се върна в игра. Трябва да се отбележи, че бяха вдигнати и заслужени жълти картони на двама от Левски през това първо полувреме. В 17-та минута Рейш получи за задържане на противник, а в 41-та минута Тиам влезе остро на бившия син играч Васко Панайотов. Наложи се да влезе лекарският екип. Беше оказана кратка медицинска помощ на халфа, но той не напусна терена, както е по правилник. Дори веднага игра с топката. Съдийските грешки в полза на домакините за първото полувреме завършиха с отсъждане на несъществуваща засада на Костов, който получи отличен пас зад защитата на „Моряците“.

Втората част на мача продължи със странни отсъждания на Вълков. Още в първите десетина минути беше спестен пореден жълт картон за грубо влизане отзад на Енчев и отсъдена игра с ръка на Унтонджи , която беше видяна само от съдията. Живко Миланов пък изпревари за първа топка играч на Черно море, който го настъпи по глезена, но нарушение беше дадено в полза на домакините. Този начин на ръководене от Владимир Вълков не е прецедент в двубой на Левски. Вече в трети пореден мач на „Сините“ десетки „тънки“ моменти са отсъждани срещу вековния отбор. През есента при загубата в Стара Загора от Берое с 2:1, а през тази пролет и срещу цска-София, въпреки „синия“ триумф с 1:0. Тогава, особено през второто полувреме, не беше позволено на Левски да упражни натиск и бяха спестени няколко картони за играчи на преместения отбор от Ловеч в София. А червеният картон, който заслужено беше даден на Джеси за удар без топка в лицето на Горанов, се отсъди след правилна намеса на четвъртия съдия. През есента Вълков свири и друг мач на цска-София, който в последствие е сигнализиран в УЕФА като съмнителен. Двубоят бе в Стара Загора срещу Верея, завършил 0:1 за отбора на Гриша Ганчев на 09.12.2018 година. На всички тези нередности не се дава гласност и има медийна тишина, но ние сме длъжни да ги отбелязваме. Набляга се тенденциозно единствено на редките грешки в полза на Левски.

И така, чак в 60-та минута, домакините получиха първи жълт картон след поредно грубо влизане в краката на Райнов от страна на Патрик. Непрестанните спорни отсъждания в полза на Черно море очаквано изнервиха някои от играчите на Левски. Нервите си изпусна Нганиони в 70-та минута и получи жълт картон за бурно изритване на топката в трибуните. Домакините нямаха никакъв успех в разиграванията и опитите си да застрашават Ники Михайлов. Единствените им шансове бяха създавани от съдията, който им отсъждаше многобройни свободни удари около полето на Левски. Но защитата и вратарят не позволиха нито една опастност и не допуснаха нито един точен удар във вратата си. Михайлов за пореден път обра всички високи топки, а Унтонджи се отличи с доброто си пласиране и сигурни намеси. Французинът нямаше загубено единоборство, като беше надигран само веднъж и то на скорост, но тогава добре го подсигури Рейш. Двамата си партнираха отлично и дадоха заявка за силен тандем. За отличаване е и играта на Стаси Иванов, който беше остър и комбинативен, но грубо пазен от Кононго, който за десетина нарушения срещу юношата на Левски не получи дори един жълт картон. Вашчук пък бе принуден да помага повече в защита и не успя да помогне достатъчно на агресивния и неуморен Слави Костов. Живко Миланов пък „изяде“ талантливото младо крило на Черно море Мартин Минчев и не му даде никакви шансове. До края на мача „сините“ бяха принудени само да се бранят, но имаха шанс на два пъти да стигнат и до втори гол. В 68-та минута опасен далечен удар на Горанов бе блокиран, а в 71-та Костов се размина на 4 метра пред вратата с топката, центрирана от свободен удар след поредно задържане и гневна реакция на капитана на Черно море Виктор Генев, което отново не доведе до картон. Откри се в 83-та минута отлична възможност за съдията да изгони играч на Левски. Нганиони закъсня с шпагат да избие топката и нападател на Черно море се възползва, не прескочи защитника, а падна на терена. Вълков на момента показа втори жълт картон и респективно червен на френския бек на Левски, който направи също стабилен мач. Наложи се в последните повече от 10 минути „сините“ да бавят времето и да чистят топката при всяка възможност, но целта бе постигната – победа и три точки. В края на мача влязоха в игра Белмонт, Буш и Юруков съответно на местата на Вашчук, Костов и Стаси Иванов. А капитанът Миланов получи жълт картон за бавене на играта в 93-та минута. Живко с цялостното си представяне показа, че може да е големият лидер на отбора с борбеността и раздаването, които демонстрира през целия мач.

0:1 на стадион „Тича“ и блестяща игра в защита на Левски. Отбраната буквално беше като непреодолима стена за домакините, въпреки неспирната съдийска подкрепа. Самата игра на „сините“ не беше красива, но тактически правилно изигран и спечелен двубой. Черно море не е отбор, който обича и умее да владее топката постоянно и да пробива сгъстени защити, а е отбор, който играе агресивно в отбрана и на контраатаки. Дерменджиев, защитата на Левски и клиничният Костов извоюваха тази важна и трудна победа. Сега следва домакинство срещу Лудогорец и възможност да се изтрие споменът от играта на Левски в последния им двубой на Герена. „Сините“ още са в битката ! Показаха, че могат да печелят трудни мачове и това трябва да е предпоставка феновете отново да изпълнят синия храм – стадион „Георги Аспарухов“ другата седмица