Преди зазоряване е най-тъмно

Никой от ръководството и щаба на Левски не е обявил гласно, че този сезон се гони титлата, но грешки на лидерите Лудогорец и цска-София върнаха „сините“ в играта. Феновете от своя страна броят точките и пресмятат печелившите варианти след всеки един мач. Въпреки непрестанните проблеми в отбора на Левски и около него, надеждата за нещо повече в първенството тлееше. Предстоеше сблъсък с Лудогорец в София и при евентуална победа отбора на народа щеше да е само на 3 точки от разградчани. Но, като че ли развръзката беше загатната още в миналите кръгове. Съчинени наказания на основни футболисти на Левски, умишлено натрупване на картони на други от отбора, постоянни медийни атаки и за капак преместване на домакинството от Герена на Националния стадион. Така няколко кръга рязаха крайниците на Левски, а на мача с Лудогорец им отрязаха и главата. Явно някои хора са знаели какво ще се случи и прецениха, че обезглавяването ще е по-безопасно, ако се извърши на стадион „Васил Левски“. И то срещу юношите на Левски. Заводският отбор взе победата с 0:2. И не е срамно, че отново Левски загуби, а е срамен начинът, по който това се случи. Вековниците бяха по-мотивираният и търсещ победата отбор. В големи периоди от срещата надиграваха шампионите и в едно друго време, при един друг съдия, в една друга реалност, със сигурност нямаше да загубят. Макар и обезкървени, с няколко млади момчета от „синята“ школа, Левски излязоха да се надиграват и да играят футбол. И особено през първото полувреме им се получи. Това беше и най-доброто им представяне под ръководството на Георги Дерменджиев.

Горанов изведе отбора като капитан в отсъствието на Живко Миланов, но може би за последен път. В защита очаквано беше реабилитиран Милош Цветкович на десния бек, а в центъра на защитата започнаха Деян Иванов и Тиам. Освободеното място на дефанзивен халф до Райнов беше заето от Илия Юруков. В нападение зад Костов стартираха Паулиньо, Мариани и отново Стаси Иванов. А на пейката бяха 6 юноши на клуба. Гледка, каквато всички левскари искат да виждат все по-често. На вратата бе несменяемият титуляр Ники Михайлов.

Срещата започна на висока скорост, с много динамика в разиграванията и много твърди сблъсъци. Още в началото обаче твърдостта премина в грубост на моменти, предимно от страна на гостите. Реакция от съдията нямаше чак до 33-та минута, когато най-накрая Моци получи първи жълт картон за поредно грубо влизане. „Сините“ също отвърнаха с по-твърди единоборства, което се хареса на публиката. Това обаче коства и картон за Райнов в 35-та минута. До тогава Левски изпусна две много чисти положения, открили се пред Слави Костов. В рамките на 3 минути между 15-та и 18-та нападателят пропусна да изведе отбора си напред. Първо стреля над вратата от границата на наказателното поле след отлично отнета топка в центъра на терена от Юруков, а при следващата бърза атака в синьо, преодоля на скорост Недялков и от 13-14 метра стреля по земя с левия крак, но вратарят Ренан беше добре пласиран и улови. В 26-та минута Моци, който беше в очевидна засада, нацели горната греда на вратата, пазена от Ники Михайлов, след което последва разбъркване и топката беше изчистена от отлично представилия се Деян Иванов. Мачът продължаваше да е двуостър и динамичен. Така се стигна до 37-та минута, когато играчите на Лудогорец разиграха топката бързо и технично пред наказателното поле на Левски и след прехвърлящ пас на Вандерсон срещу Михайлов се озоваха непокрити Марселиньо и Кешеру. Румънецът откри резултата на празна врата след подаване на бразилеца, преодоляло вратаря. Междувременно станахме свидетели и на поредно безумно решение от страна на съдията Ивайло Стоянов. След единоборство за спорна топка между Горанов и Кешеру, румънецът не си спря движението на крака и умишлено изрита в главата синия капитан. Положението остана „незабелязано“ . Второто полувреме “ 26-кратните шампиони продължиха да бъдат по-активни и да търсят изравнителен гол, но до него не беше позволено да се стигне. В 68-та минута ритуално беше убита амбицията на Левски за какъвто и да е обрат в мача. Бърза атака по десния фланг, ниско центриране на Костов около дузпата и миг преди Горанов да разстреля вратаря на Лудогорец беше изритан и изблъскан в гръб от Вандерсон. Играта продължи! Това очевидно нарушение беше подминато с лека ръка от всеизвестния роден съдия Ивайло Стоянов. Левскарите обаче не се предадоха и само след 3 минути създадоха нова голова ситуация. Този път Паулиньо от воле от границата на наказателното поле не успя да преодолее вратаря Ренан. И когато всички очакваха финален натиск от “ Сините “ , се стигна до 78-та минута, в която капитанът Горанов разруши всички надежди за нещо повече от загуба. За пореден път през този сезон не се изтегли на време с останалите в защита и покри засадата на излизащия сам срещу Михайлов нападател Швиерчок. Все пак успя да го настигне, но само за да го фаулира отзад, с което направи дузпа и си изкара червен картон. Зад топката застана Моци, чийто удар в средата на вратата беше неразгадан за вратаря. Последвалата радост на румънския защитник пред сектор „Б“ предизвика гнева на сините фенове, които се опитаха да нахлуят на терена, прескачайки загражденията. За щастие до ексцесии не се стигна, но и тези деяния ще са достатъчни за големи глоби и наказания на Левски. Въпреки престъпното съдийство и преднамерени провокации, не трябваше да се стига до навлизане на фенове на пистата около терена и хвърлянето на предмети по него. Изглежда такива сцени са очаквали някои хора и за това мачът тихомълком беше преместен на Националния стадион. На „Герена“ едва ли лесно щяха да бъдат спасени съдиите и футболистите на гостите ! След 5 минути умуване Моци си получи втори жълт картон и респективно червен, но си свърши работата, както само той може. Идва обаче въпросът, защо с такава злоба и хъс не се хвърли в двата мача през изминалата седмица срещу цска-София? И като цяло целият отбор на Лудогорец. Отговор не искаме! Знаем го!

До края на срещата футбол не се игра. За отбелязване са само трите смени в Левски, а именно появата на двамата юноши с име Мартин Петков и Богдан Вашчук. Паулиньо и Цветкович също получиха жълти картони през второто полувреме. Въпреки загубата, Левски изигра силен мач, с много скорост и бързи атаки, както и много битка. В основата на силното представяне бяха много стабилният Деян Иванов, който даде заявка за титулярно място; Тиам, който въпреки непривичната си позиция, предотврати много опасности; Милош Цветкович, който игра с познатия хъс отпреди няколко месеца; Илия Юруков, който открадна няколко топки в средата и организира опасни атаки и като цяло до смяната си беше почти безгрешен; Мартин Райнов, който направи може би най-силния си мач за Левски и не на последно място Слави Костов, макар да не се разписа, тормозеше защитата на Лудогорец до последния сигнал. Тези момчета не заслужаваха загубата. Публиката го видя и след края на мача остана и подкрепи отбора с песни и скандирания.

Целта е постигната – разлика от 9 точки до върха и унищожаване на „сините“ амбиции. Но второто място е на 6 точки и предстои двубои с цска-София идната седмица, в който всички левскари искат главата на отбора, подвизаващ се на Армията. А „сините“ юноши показаха, че са готови за битка и жадни да се доказват, да се раздават за отбора. Ние заставаме зад тях !