Левски отказа цска-София от амбициите за титла

В 4-ти кръг от плейофната фаза на първата Шестица на българското първенство Левски изигра пореден тежък мач този път срещу отбора на Гриша Ганчев цска-София. „Сините“ са далече зад лидерите Лудогорец и титлата вече не изглежда реалност при оставащи 6 кръга, но са на 6 точки от отбора, подвизаващ се на Армията. Целта да се измести цска-София от второто място е напълно постижима и би била заслужена. От своя страна вторият във временното класиране отбор таи надежди за титла, изоставяйки на 3 точки от Лудогорец. Но едно е да искаш, а друго да можеш. Треньорът на Левски Георги Дерменджиев вече 3 поредни кръга се налага да променя стартовия си състав заради наказания и контузии. Основните промени всеки мач са в защита и въпреки това играчите, които получават доверие, не го предават. За този двубой вратар започна несменяемият титуляр Ники Михайлов, а пред него защитата бе водена от капитана Живко Миланов, Луи Нганиони, Нуно Рейш и изненадващо дефанзивният халф Мартин Райнов. Очакваше се да играе като централен защитник отново Деян Иванов, но талантливият бранител получи контузия непосредствено преди мача. Това обаче даде нова възможност за друг син юноша да получи пореден шанс за изява. Илия Юруков отново зае позиция в средата на терена до Хали Тиам. В предни позиции нямаше никакви изненади – зад нападателя Костов започнаха Паулиньо, Мариани и Станислав Иванов.
 В първите минути на двубоя играчите на цска-София се опитаха да упражнят натиск и да стигнат до ранен гол. Това обаче не се случи, благодарение на добрите действия в защита на левскарите. С течение на времето „сините“ изнесоха играта по-далеч от наказателното си поле. Отборът в червени екипи стигна само до една опастност още в 8-та минута, когато Малинов стреля в гредата от пряк свободен удар. Левски се опитваха да изострят играта с дълги подавания зад гърба на противниковата защита. На няколко пъти „сини“ атаки бяха спирани с нарушения около границата на наказателното поле на цска-София, но до съдийски намеси така и не се стигаше. Тежки удари понесоха Паулиньо и Слави Костов, но без резултат. В същото време Нуно Рейш печелеше всички единоборства в и около полето на Левски, с което не даваше никакъв шанс за червените нападатели. В средата на първото полувреме се стигна до разбъркване пред Ники Михайлов, при което Живко Миланов влезе по-твърдо в краката на нападателя Али Соу, но за късмет съдията подмина тази ситуация. Малко преди това капитанът на Левски беше получил жълт картон. Така при нулево равенство и малко по-агресивна игра от страна на цска-София завърши първото полувреме. Втората част започна с много по-атакуващи и бързи действия от играчите на вековния клуб. В 48-та минута бърза и красива комбинация между Костов и Паулиньо изведе бразилеца малко встрани от вратата на Черниаускас, но ударът му премина над вратата. Само минута по-късно след самостоятелен рейд Слави Костов отправи топовен изстрел от 25 метра, но топката разтресе страничния стълб и лиши нападателя от много красиво попадение. Левскарите продължиха да стоят по-добре на терена, докато опитите на цска-София да създават положения, бяха безуспешни и не се виждаше как ще застрашат вратата на Ники Михайлов. Единственото им положение беше в 55-та минута, когато след корнер Пинто стреля силно по земя, но „синият“ страж изби с вещина топката.
 Неспособността на червените да стигнат до попадение очевидно ги изнерви и започнаха да играят все по-грубо, като и съдията им позволяваше да го правят, подминавайки куп нарушения и спестявайки им няколко картона. Най-много удари и ритници понесе Паулиньо, срещу когото бяха извършени десетки нарушения предимно от Антов и Малинов, които бяха съхранени до края на мача. В 59-та минута пък беше отсъден единственият пряк свободен удар за целия двубой в полза на Левски на по-малко от 40 метра от вратата на цска-София. Отново грубо нарушение на Бодуров срещу Слави Костов, което не беше санкционирано с картон, както и ударът му през първото полувреме в лицето отново на синия голмайстор. Междувременно жълти картони не бяха спестени на Рейш и Райнов. В 81-та минута на мястото на Костов се появи Богдан Вашчук, който има закачка от миналата година с Бодуров, след мач между бившия му отбор Рига и този на цска-София. Бранителят в червено бързо си изкара жълт картон след груб фаул срещу Вашчук, последван и от наплюване, което отново обегна от погледа на съдията. В следващото положение пък естонецът си върна за грубото влизане и заслужено също получи жълт картон. Последните минути отборът от Армията се опита да стигне до победата, хвърляйки повече сили в атака, но точно тогава Левски изпуснаха да спечелят трите точки. След бърза контраатака в 92-та минута Мариани стреля от границата на наказателното поле след пас на Паулиньо, но Черниаускас плонжира и спаси. След този пропуск в игра влезе Мартин Петков на мястото на Стаси Иванов и след няколко секунди на терена си заработи жълт картон за твърдо влизане.
Веднага след това „сините“ отново откраднаха умело топката и организираха атака. Появилият се юноша Петков преодоля защитник в червено до ъгловото флагче и се устреми сам към вратата, но беше спрян от съдията, който отсъди несъществуващ аут. Както казва във всяко свое интервю Георги Дерменджиев, трябва да оставим съдиите да свирят това, което виждат. А те очевидно не виждат. Краен резултат 0:0. Доволни след него едва ли има, но сините привърженици може да бъдат обнадеждени след поредните добри изяви на юношите Илия Юруков и Станислав Иванов, както и на Слави Костов, който заиграва с все по-голямо самочувствие и се превръща в лидер на терена с духа и себераздаването си. Луи Нганиони също беше стабилен, без да допусне фатални грешки. Райнов пък с всяка минута изглеждаше все по-стабилен като централен защитник след неубедителните си първи минути от мача. Паулиньо от своя страна изигра колебливо първо полувреме, но през второто вдигна оборотите, с което предизвика многобройните груби влизания от играчи на цска-София. Може би Мариани е най-големият длъжник в състава на Левски за този двубой, но със сигурност над всички беше изключително стабилният Нуно Рейш.
 И така въпреки многото проблеми с наказани и контузени играчи, Левски изигра здрав и стабилен мач, в който футболът беше на заден план. Създаде малко положения, от които не се възползва, но пък и не допусна в трети пореден мач гол от цска-софия. Разликата остава 6 точки между двата отбора, кръговете до края също са 6. Следващата среща е задължителна за спечелване от Левски – домакинство на Берое.