Георги Тодоров обича да бие Ботев Пловдив

След 3 поредни мача без победа, след освобождаването на Георги Дерменджиев, на рождения ден на „синята“ легенда Георги Аспарухов, отборът на Левски гостуваше на финалиста за Купата на България Ботев Пловдив в търсене на задължителен успех. Победата щеше да запази шансовете на „сините“ да преследват втората позиция, да си подсигурят третата и не на последно място – да се върнат на пътя на победите. И те го постигнаха! Победа с 3:1 в Пловдив срещу най-добре представящия се отбор в България през пролетта. Но тя не дойде никак лесно. Отборът си я извоюва.

Временният треньор Георги Тодоров очаквано започна с единайсеторка, съставена предимно от българи. Сред титулярите бяха едва трима чужденци. Както Ви инхормирахме още преди мача, в защитата бе даден нов шанс на Деян Иванов, а Илия Юруков измести Мариани от състава. Швейцарецът има спад във формата и логично седна на пейката за сметка на силно играещия юноша на Левски. Останалите титуляри бяха Ники Михайлов на вратата, капитанът Живко Миланов, Нуно Рейш, Иван Горанов, Хали Тиам, Мартин Райнов, Паулиньо, Стаси Иванов и Слави Костов. „Сините“ започнаха мача по-уверени и по-активни. Домакините явно не очакваха подобна игра от Левски и изпитваха трудности да владеят топката и да организират атаки. Първата сериозна опасност пред вратаря Кайзер бе създадена в 18-та минута, когато Паулиньо не намери опразнената врата от 12 метра. Само минута по-късно левскарите организираха поредна бърза атака. Стаси Иванов беше намерен в коридор между линиите на защитата на Ботев, напредна на скорост и достигайки наказателното поле подаде на Слави Костов, който стреля по земя, но Кайзер плонжира и отрази удара. Отбитата топката я овладя нахлуващия Живко Миланов, който беше грубо препънат. Дузпа и спестен жълт картон за нарушението. Зад коженото кълбо застана Слави Костов и откри резултата, въпреки неубедителното си изпълнение. Така „синият“ голмайстор отбеляза 22-то си попадение за сезона. След този гол домакините започваха да владеят повече топката, но така и не успяваха да създадат чисти положения пред Ники Михайлов. Отличиха се единствено с две откровени симулации, с които търсеха дузпа. Съдията не се подведе, но и не санкционира „актьорите“. С отлични намеси в защита за Левски се отличи отново Нуно Рейш, който през пролетта е основен стълб в отбрана. Живко Миланов пък не позволяваше никакви опасности през зоната си, а в същото време подкрепяше всяка атака отдясно. 5 минути преди края на полувремето Тиам си изкара жълт картон за едно закъсняло влизане на шпагат в центъра на терена. Така след първи 20 много активни минути за Левски, гостите водеха с 1:0 в Пловдив. Второто полувреме започна в бавно темпо с все по-сериозно притежание на топката от домакините. „Сините“ трудно достигаха до вратата на Ботев. Георги Тодоров се опита да раздвижи играта в предни позиции, пускайки Валери Божинов в 65-та минута на мястото на Слави Костов. Но само 2 минути по-късно, Тодор Неделев беше допуснат да достигне наказателното поле много лесно и след нелеп рикошет топката прехвърли Ники Михайлов и резултатът беше изравнен. Веднага след това попадение в игра се появи и Мариани на мястото на получилия схващане Деян Иванов. Това наложи рокада в защитата и Мартин Райнов за трети пореден мач се наложи да играе като централен бранител до Рейш. „сините“ продължаваха да не задържат топката достатъчно, правейки грешки при изнасянето й от халфова линия към нападателите. Все пак в 71-та минута Паулиньо и Божинов направиха великолепно двойно подаване, което матира цялата защита на Ботев, но бразилецът се оказа твърде бавен и не успя да си осигури добра позиция за удар и пропусна второ чисто положение. Домакините продължиха да контролират повече играта, но „синята“ защита успяваше да ги спре. Мариани и Горанов получиха жълти картони, но не позволиха да се стигне до сериозни опасности. В 83-та минута в игра се появи и юношата Мартин Д. Петков на мястото на отново представилия се отлично Илия Юруков. И когато изглеждаше, че домакините ще упражнят финален натиск, Левски отвърнаха с красива атака през центъра в 87-та минута. Тиам изведе с прекрасен пас на скорост Стаси Иванов, който овладя технично топката на границата на наказателното поле и стреля силно по земя под плонжа на вратаря Кайзер. 2:1 за Отбора на народа само 3 минути преди края. Изненаданите домакини се хвърлиха в атака, за да изравнят отново, но тогава блесна геният на Паулиньо, който разочароваше до момента с изявите си. Бразилецът взе топката още в половината на Левски и с невероятен дрибъл на скорост преодоля почти целия терен, оставяйки зад себе си половината отбор на Ботев. И когато се озова в наказателното поле сам срещу вратаря, подаде встрани на Божинов, който отбеляза на празна врата за крайното 3:1 в тази 90-та минута. Така „сините“ продължиха положителната си серия срещу „Канарчетата“ и вече 5 двубоя нямат загуба – 4 победи и 1 равен. Играч на мача стана набиращият все повече увереност Стаси Иванов. За този приз спокойно можеше да спори и Нуно Рейш с блестящите си намеси в пореден мач. Отново трябва да бъдат отличени за играта си и Хали Тиам, Илия Юруков, капитанът Живко Миланов, Горанов за изявите си през второто полувреме и появилият се от скамейката Валери Божинов. Тези 3 точки бяха спечелени като отбор, което със сигурност ще вдъхне повече увереност и самочувствие във всички играчи. С този важен успех срещу много силен Ботев Пловдив беше почетен подобаващо Георги Аспарухов на рождения си ден – с три гола на трима нападатели, на трима българи.

Победата в Пловдив подсигури третото място за Левски, което дава право за бараж за Лига Европа срещу седмия в класирането. Но тази победа остава шансове и за второто място, въпреки че е на 6 точки разстояние с 4 оставащи кръга до края. Още следващата седмица разликата може да бъде намалена – Левски приема на Герена Черно море, а цска-София играе с Лудогорец.