След като Фортуна обърна гръб на Левски вчера, „сините“ гледат към баража

В Левски – най-големият и обичан клуб в България, загубите винаги се приемат тежко. Без значение от кого са, как се е стигнало до тях, дали са важни за класиране, купа или са просто контроли. Левскарите са закърмени с шампионски дух, с вечно желание за победа, а всичко друго се приема за провал. За това от дълги години всеки, който милее за oтбора на народа, вечерта след загуба не може да спи. Така и ще бъде винаги. В предпоследния кръг от плейофната фаза на Първа лига Левски загуби злощастно с 0:2 от втория в класирането цска-София. Едва ли някой ще се задоволи с това, че поражението не беше заслужено с оглед играта. В статистиката за историята остава едно простичко “Левски – цска-София 0:2”, а не как и защо се е стигнало до този резултат. “Сините” играеха за честта си, а гостите, за да не загубят шансове за титлата кръг преди края. На трибуните сякаш Левски се бореше за титлата. Поне два пъти повече бяха привържениците на вековния клуб. За пореден път, но не само този сезон, а както и през всичките 105 години до сега, те останаха след мача да подкрепят своите любимци, въпреки загубата. Любов, каквато не е получавал никой друг български отбор, а и няма да получи. Поражението затвърди третото място за Левски, което означава, че след седмица трябва да приеме на своя стадион “Георги Аспарухов” седмия в класирането в битка за последното свободно място, даващо право на участие в турнира Лига Европа.

Временният треньор Георги Тодоров очаквано извърши три промени в стартовия си състав в сравнение с единайсеторката, извоювала равенство срещу Лудогорец само три дни по-рано. На мястото на наказания Деян Иванов започна Седрик Унтонджи, Иван Горанов замени Луи Нганиони, който получи и контузия в деня преди мача, а Хали Тиам се завърна в средата на терена за сметка на Мартин Райнов. Отново на обезболяващи в атака започна Слави Костов. През първото полувреме властваше нервност и припряност в действията на двата отбора. По-активни в нападение бяха футболистите на Левски, но така и не стигнаха до чисто голово положение. С неточни далечни удари се отличиха Илия Юруков, Паулиньо, Станислав Иванов и Мариани. В най-изгодна ситуация се озова юношата Юруков в 36-та минута, когато беше намерен от Горанов сам в наказателното поле, но стреля над вратата. “Сините” за пореден път пропиляха всички възможности от корнери и свободни удари. Само за първото полувреме изпълниха 6 ьглови, но без никакъв успех. Това е сериозен проблем, който трябва да бъде решен през лятната подготовка от новия старши треньор Петър Хубчев. В защита обаче положението изглеждаше много сигурно, тъй като отбраната действаше стабилно и без грешки. Гостите изобщо не приличаха на отбор, който се бори за титлата. Второто полувреме започна с леко отдръпване на Левски, спад в притежанието на топката и темпото на игра, най-вероятно продиктувано от натрупала се умора в тежкия сгъстен цикъл от важни двубои. Заради постоянни травми и наказания Георги Тодоров не успя да ротира достатъчно футболистите и съвсем нормално това води до натрупване на умора, особено в по-младите. Логично още в 60-та минута Илия Юруков бе заменен от Мартин Райнов. Мачът ставаше и все по-груб с всяка изминала минута, тьй като съдията предприе тактика да пуска по-свободна игра, въпреки че имаше подминати нарушения дори за жълти картони. Не се виждаше как някой от двата отбора ще стигне до гол. Тогава късметът изигра своята роля.

В 70-та минута Тиаго от гостите изпълни пряк свободен удар от 30 метра. Грешка в стената на Слави Костов и нелеп рикошет в гърба му хванаха в крачка Ники Михайлов и топката се озова във вратата. Синият голмайстор остави пролука, скачайки встрани от съотборниците си и без да гледа топката. Този път спортното щастие се усмихна на играчите на преименувания Литекс и така отбелязаха първия си гол срещу Левски във всичките 4 мача помежду им този сезон. Така един малък детайл преобърна целия мач. Не се виждаше как гостите могат да победят, ако не с късмет. Георги Тодоров веднага предприе мерки и потърси освежаване в предни позиции. Костов напусна, заменен от Валери Божинов, а десетина минути по-късно в игра се появи Мартин Д. Петков за сметка на Мариани. Тези смени не промениха с нищо поведението на Левски. След допуснатия гол те не успяха да се съвземат и да упражнят натиск, липсваше свежест в играчите. Сякаш всичко приключи в 84-та минута, когато Нуно Рейш подцени една ситуация до ьгловото флагче, изпусна противников нападател и извърши нарушение за втори жълт картон. Само 6 минути по-рано си беше изкарал първия за грубо влизане срещу Али Соу от гостите. Това тотално пречупи “сините” и след 2 минути те допуснаха втори нелеп гол. След поредна откровена симулация на Евандро от цска-София Тиаго центрира по земя, успередно на аут линията, Райнов се размина с топката и тя се озова на 2 метра от вратата в краката на дребничкия бразилец, който изработи фаула и оформи крайното 0:2. Така без създадено голово положение, без да надиграе Левски, отборът на Гриша Ганчев се добра до ценна победа, която е и първа за него в 8 мача този сезон срещу отборите от Топ 3 на първа лига.
  В този мач на честта “сините” явно прегоряха, а и не им стигнаха физическите сили, за да избегнат поражението. Футболистите на Левски могат да винят единствено себе си за допуснатите нелепи грешки в защита второто полувреме. Единственият, който не разочарова на терена през целия двубой беше френският защитник Унтонджи. Едва с 2 мача и половина със синия екип, но с много добри изяви. Още в първия си двубой като титуляр срещу Черно море във Варна началото на Април високият бранител демонстрира завидно хладнокръвие и сигурни намеси, както във въздуха, така и на самия терен. Тогава още през първата част получи силен удар в рамото, от който и фрактура в ключицата. Въпреки това довърши мача и впечатли. Наложи се лечение повече от месец преди да се върне в групата за гостуването на Лудогорец преди три дни. Тогава се наложи да влезе принудително след изгонването на Деян Иванов и не позволи да се стигне до опасност пред Ники Михайлов. Само за три мача Унтонджи направи сериозна заявка за оставането си в отбора и след края на сезона. Загубата с 0:2 трябва да бъде забравена, колкото се може по-бързо, тъй като следващата седмица предстои баражът. Без значение дали на “Герена” ще дойде Етър или Славия, Левски ще са фаворит, както винаги. Но на това не може да се разчита. Момчетата трябва да излязат пределно концентрирани и мотивирани и да си направят мача лесен. Вече показаха, че не са далече от водещите провинциални отбори Лудогорец и цска-София, даже напротив. От 4 двубоя срещу отбора, който се подвизава на “Армията” Левски не бяха надиграни нито веднъж, постигайки 2 победи, равенство и нелепата загуба последния кръг. При същия брой мачове срещу шампионите от Разград Левски бе надигран категорично в едва мач и половина. Постоянните треньорски смени, с тях и ротации на играчи, финансова несигурност до преди едва 3 месеца и не на последно място многобройните вратарски грешки през есента костваха на “сините” възможността тази година да спечелят титлата или купата на страната. Сега остава и горчилката от загубата срещу отбор с името “цска-София” . Не е лесна за преглъщане, но Левски винаги гледа в бъдещето. Следва гостуване на Берое след три дни, навръх 105 годишнината на клуба и веднага след това баражът за Лига Европа. Време за съжаление няма!