Хъсът и амбициите на юношите се оказаха недостатъчни в Стара Загора

След като Левски върна интригата за титлата, а в същото време сам се остави на третото място, предстоеше последен кръг то редовния сезон на Първа лига. “Сините” взеха точка от Лудогорец преди седмица, а три дни по-късно лековато загубиха от цска-София. Това означаваше нов бараж за тях. Но преди него трябваше да се изиграе двубоят с Берое в Стара Загора навръх 105-тата годишнина на “синия” гранд в българския футбол. Двубоят под Аязмото бе без никакво значение за класирането и на двата отбора и удобен момент за временния треньор на Левски Георги Тодоров да направи промени в състава. На някои от футболистите им бе дадена заслужена почивка преди баража идния вторник срещу Етър на “Герена”, други са застрашени от наказания, а трети са с травми. Така идеална възможност за изява можеха да получат играчи, които по-рядко се появяваха на терена през пролетта. Очаквано промените в титулярната единайсеторка бяха цели 8 в сравнение с последния двубой три дни по-рано срещу преименувания отбор на Гриша Ганчев. На вратата започна Ники Кръстев за първи път в официален мач тази година. През есента той бе преотстъпен на Ботев Враца, където не успя да се наложи и бързо беше върнат отново в Левски. Защитата бе водена от Деян Иванов, който бе удостоен с честта да изведе отбора с капитанската лента. До него в центъра на отбраната във втори пореден кръг игра Унтонджи, а по двата фланга започнаха Милош Цветкович и Луи Нганиони. В средата на терена играта трябваше да организират Райнов и Мариани. Атаката се водеше от Валери Божинов, активно подпомаган от тройката Стаси Иванов, Еркош Сейдахмет и Мартин Д. Петков. Вече повече от месец Дидо Иванов играе с контузия и няма завършен мач, а Нганиони също е с травма, получена преди 4 дни. Пускането в игра на двамата бранители бе рисковано и това за съжаление доведе до техни принудителни смени. Френският ляв бек напусна с болки още в 36-та минута, докато капитанът в този двубой бе заменен в 80-та. На техните места се появиха младите “сини” надежди Ивайло Иванов и Томислав Папазов.
  И докато Левски започна мача в много експериментален състав, то домакините от Берое излязоха с титулярите си, което се оказа печелившо за тях. Двубоят започна, а и премина през всичките 90 минути под диктовката на старозагорци. Те контролираха играта в по-дълги периоди, докато “сините” разчитаха предимно на преса и по-агресивни влизания, при които да отнемат топката и бързо да организират контраатаки и да ги завършват с далечни удари. До 20-та минута с неточни изстрели се отличиха Мариани, Божинов и Мартин Петков. Въпреки по-дългото владеене на топката, домакините не успяваха да създават опасности. “Сините” сами можеха да усложнят нещата в 22-та минута, когато Нганиони се опита да върне с бедро към Ники Кръстев, но вратарят се забави с излизането си и неостаряващият Камбуров пропусна да открие резултата. Но в 28-та минута именно той странно как остана непокрит около дузпата и с глава свали топката към Бригидо след центриране, който от повече от десет метра по диагонал от вратата от много малък ьгъл стреля от воле. Въпреки, че ударът не бе много силен Кръстев не успя да се намеси и топката се озова в далечния му долен ъгъл на вратата. Така домакините поведоха с 1:0, а до края на полувремето с нови неточни удари от далечно разстояние се отличи Мариани. На швейцареца не му спореше и при пасовете в заключителната фаза на “сините” атаки, което вече не е прецедент за него. Получилият пък възможност да се изяви казахстанец Сейдахмет изглеждаше плах и несигурен през цялото първо полувреме. Това остана така и през втората част, като се отличи единствено с много неточен далечен удар в 49-та минута. Две минути по-рано също далече от вратата на домакините стреля и Стаси Иванов, макар да бе на изгодна позиция в наказателното поле на Берое. Така се стигна и до 50-та минута, когато младият Ивайло Иванов бе леко надигран от опитните халфове на домакините в централната част на терена. Камбуров бе изведен на удобна позиция за стрелба от 12-13 метра леко встрани от вратата на Ники Кръстев. Нападателят не успя да насочи добре топката и тя летеше право към вратаря на Левски, но той не успя да реагира адекватно и допусна втори лек гол. Това беше и второто положение за домакините. Играчите на Левски очевидно рухнаха след това попадение и все по-рядко успяваха да задържат топката, а в същото време извършваха все повече нарушения. Логично жълти картони получиха Унтонджи, Мариани и Ивайло Иванов. В 54-та минута неубедителният Сейдахмет бе заменен от Илия Юруков, който се включи много силно в средата на терена. Спечели доста единоборства и раздвижи позадрямалите Райнов и Мариани. Стигна се до 70-та минута, в която Стаси Иванов получи топката на границата на наказателното поле и опита да си осигури пространство за удар, но бе препънат и заслужено спечели дузпа. Зад топката застана Божинов и хладнокръвно отбеляза, намалявайки резултата на 2:1. След това попадение тонусът в “сините” се повдигна и те опитаха да стигнат до положения за изравнителен гол, но така и не ги създадоха. Дори в 78-та минута Камбуров можеше да покачи на 3:1, след като умело преодоля Унтонджи и се озова очи в очи с Ники Кръстев, но този път стражът на Левски спаси.
  В следващите минути отново Мариани се отличи с неточен далечен изстрел и няколко опита сам да преодолее голяма част от играчите на Берое, което очаквано не му се получи. Но на Камбуров му се получи още веднъж в последната минута на редовното време. Една леко върната топка пред наказателното поле на Левски вся смут кой да я изчисти. Томи Папазов се реши след секунди колебание, но неуспешно. Стоян Иванов се възползва от това и плъзна топката покрай Кръстев, а Камбуров я довкара почти от голлинията за крайното 3:1. Този успех за Берое е трети пореден през сезона срещу Левски. Момчетата на Георги Тодоров разочароваха с играта си. Или поне повечето от тях. Най-активен и с най-много правилни отигравания се отличи тийнейджърът Мартин Петков, който в най-голяма степен се възползва от шанса си да стартира за първи път като титуляр. Включването на Илия Юруков от пейката също се нуждае от вниманието на привържениците. Всички останали играчи имаха едва епизодични добри изяви. За първи път и Дидо Иванов и Седрик Унтонджи показаха колебания, но това може да се отдаде и на очевидната липса на мотивация за този двубой, което не би трябвало да е опавдание. Много борбеност и непримиримост демонстрира и дебютиралия за първия отбор ляв бек Ивайло Иванов. От другата страна Милош Цветкович отново показа познатия си дух и раздаване по целия фланг, но и напомни за неумението си да центрира добре. Имаше десетина възможности, но нито едно не му се получи. Валери Божинов в по-голямата част от срещата беше изолиран, но се понрави с бързите си отигравания и инстинкт за правилно пласиране по терена и освобождаване на пространства за нахлуване на играчи от втора позиция. При всяка възможност опитваше да комбинира с едно докосване и бързо да изостря играта, а хладнокрьвието му зад бялата точка е за адмирация. След края на мача Георги Тодоров изрази разочарованието си от представянето на играчите си, а едва ли и новият треньор Петър Хубчав е останал доволен от видяното в Стара Загора.
  И така титулярите на Берое не оставиха много шансове на експерименталния състав на Левски. Въпреки многото промени в отбора и очевидната липса на мотивация в повечето играчи, “сините” загубиха срещата след груби индивидуални грешки в защита и неумение да бъде уцелена вратата от изгодни положения. Това е неприятен и разочароващ завършек на сезона с две поредни загуби, едната от отбор с “ЦСКА” в името си, а другата навръх годишнината на клуба. Време за отпускане обаче няма и всички мисли вече са насочени към важния бараж за влизане в турнира Лига Европа срещу Етър на 28.05.2019 година от 20:00 часа на “Герена”. Тогава съставът ще е напълно различен, както и мотивацията. Стадионът трябва да е пълен и всички да подкрепят любимците си в последното изпитание за сезон 2018/2019.